TUL:n kehittämisjohtaja Sari Virran mielestä kunnat eivät saa rahoittaa liikuntatoimeaan seuroilta perittävillä salivuoromaksuilla. On lyhytnäköistä periä käyttömaksuja lasten ja nuorten liikuntatilavuoroista.
- Kohonneet käyttökustannukset aiheuttavat seuroille lisäkustannuksia ja maksajana on aina lopulta yksittäinen liikkuja tai perhe. Kuntien on tunnustettava liikunta kunnallisena peruspalveluna, jonka tukeminen säästää sosiaali- ja terveystoimen kuluja, Virta sanoi puhuessaan Kaarinan Uran 80-vuotisjuhlassa.
Kuntien on Virran mukaan tuettava seurojen tärkeää työtä ja lisättävä asukkaittensa liikuntamahdollisuuksia. Kunnan ja urheiluseuran yhteistyö kuntalaisten hyvinvoinnin takaajana on tärkeää.
Liikunnan järjestömaailmassa meneillään olevat muutoksen tuulet keskittyvät seuratoiminnan laadun kehittämiseen sekä selvityksen tekemiseen, millaisia rakenteellisia uudistuksia tarvitaan päällekkäisyyksien torjumiseksi ja seurojen palvelutarjonnan selkeyttämiseksi.
- Tavoitteenamme on, ettei kukaan saa syrjäytyä liikunnasta. TUL:ssa on aina arvostettu liikunnan parissa tehtävää arvokasta kasvatustyötä, eikä tuo työ ole kadonnut, Virta sanoi.
Hän korosti, että seuratoiminnan laadun kehittämisessä on muistettava seuratoiminnan olevan aina paikallista kansalaistoimintaa, jonka lähtökohdat ovat seurojen omassa arvossa ja arjessa. Niitä on kunnioitettava ja hyvinvointia edistettävä.
Urheiluseura on Virran sanoin "merkittävä yhteiskunnallinen toimija".
- Suuri yhteinen haaste on saada kaikki ihmiset liikkumaan. Tässä ovat isossa roolissa seurat. Liikunnan määrä vähenee Suomessa jo aikuisiän kynnyksellä. Työikäisistä vain runsas kymmenesosa täyttää terveysliikunnan suosituksen kokonaisuudessaan. Riittämättömän liikkumisen vuoksi menetetään valtavasti liikunnan mahdollistamia terveyshyötyjä.
Kun 11-vuotiaista lähes puolet ilmoittaa liikkuvansa suositusten mukaisesti vähintään tunnin päivässä, 15-vuotiaista riittävästi liikkuu enää vain yksi kymmenestä.
Liikkumattomuuden taustalta löytyy useita tekijöitä. Virran mukaan näihin syihin on puututtuva kaikkien toimijoiden yhteisesti.